Amle vaji

Amle vaji

Amle, Hindistan, Sri Lanka dhe Nepalit e prodhojnë nga një peme e quajtur e njëjta që në të vërtetë vjen fruti i tij.

Uji i amles është veçanërisht i pasur me flavonoidë, tanina dhe gjithashtu me vitaminat A, C dhe E. Mund të gjendet natyrisht ose me aromë xhenxhefili. Nëse nuk dëshironi aromë, mund të preferoni atë natyrale.

Për Bukurinë e Flokëve të Ngjyrës së Errët Amla Oil

Uji i amles, origjinën e së cilës është në Indi, kontribuon në bukurinë e flokëve të ngjyrës kafe dhe kafe e kuqe. Po ashtu, e përforcon flokët, u jep shkëlqim, parandalon zbokthësinë dhe e përmbështet rritjen. Amla ka përdorim mjekësor në Indi që nga kohërat e lashta. Është e njohur për rezultate të shkëlqyera, veçanërisht në trajtimin e perhapjes së shkumeve.

Uji i amles rekomandohet për flokët e ngjyrës së errët dhe kafe e kuqe për të përforcuar flokët, për të ngadalësuar rënien e flokëve dhe për të parandaluar pamjen e flokëve të bardhë.

Amla Oil për Trajtim Natyral

Për mijëra vite, është përdorur si një mjet i natyrshëm për të trajtuar shumë gjendje të lëkurës dhe flokëve. Çfarë e bën amlen të mrekullueshme është fakti që është 100% organik dhe natyral, dhe jo vetëm që është shumë i mirë për flokët dhe pështymën, por gjithashtu për të gjitha qelizat e tjera të trupit.

Është e njohur që amla ka një efekt ftohës në trup, veçanërisht gjatë muajve të verës.

Karakteristikat e Amla Oil

Avantazhet e ujit të amles përcaktohen si shumëfaqësia. Përdoret jo vetëm si tonik për flokët, por gjithashtu si kozmetikë dhe mbrojtës ushqimor. Përdorimi kryesor është si tonik për flokët. Përdoret për të trajtuar rënien e flokëve, perhapjen e shkumës, zbokthësinë e hershme dhe probleme të tjera të flokëve. Uji i amles është veçanërisht efektiv në trajtimin e rënies së flokëve. Vepron duke stimuluar rrënjët e flokëve dhe duke rritur qarkullimin e gjakut në qafën e kokës. Vitaminat C dhe ushqyesit e tjerë në ujin e amles ushqejnë flokët dhe lëkurën e kokës dhe parandalojnë rënien e flokëve.

Uji i amles është një vaj natyral që prodhohet nga fruti i pemës së amles. Ky vaj është i njohur për shumë përfitime, veçanërisht ato që lidhen me përmbajtjen e lartë të vitaminës C. Uji i amles veçanërisht përdoret si substancë kundër plakjes dhe për të trajtuar rënien e flokëve ose flokët e thata. Aplikimi i rregullt i ujit të amles mund të reduktojë shenjat e plakjes. Uji i amles mund të përdoret për të revigoruar lëkurën dhe flokët, për të larguar aknet, për kujdesin e lëkurës dhe kujdesin e flokëve.

Përfitimet e Ujit të Amles për Lëkurën

Uji i amles është një nga përbërësit natyralë më të njohur që mund të gjeni në shumë produkte bukurie indiane. Kryesisht përdoret për të trajtuar problemet e lëkurës, por gjithashtu përdoret në produkte për kujdesin e flokëve. Amla, një frut që përmban shumë antioksidantë dhe vitamina të mira për lëkurën dhe flokët, është një nga përbërësit më të njohur në produkte të tilla. Mund të gjeni paketa për fytyrën, sapunë, shamponë, vajra për flokë dhe shumë produkte të tjera bukurie ayurvedike. Amla përmban shumë substancat natyrore që janë të mira për shëndetin. Është i pasur me minerale, fibra dhe ushqyes të tjerë që janë të mira për lëkurën.