Çfarë është vaji i bajames?

Çfarë është vaji i bajames?

Përafërsisht 50% e peshës së bajameve të thata përbëhet nga vaji. Vaji në bajame nxirret me metodën e presimit duke aplikuar trajtim minimal termik.

Vaji i bajames i parafinuar ruan lëndët ushqyese dhe shijen e tij. Një shkallë e lartë e trajtimit termik dhe, në disa raste, kimikate të ndryshme përdoren për të krijuar vaj të rafinuar bajame. Procesi i rafinimit kryhet për ta bërë vajin e bajames më rezistent ndaj nxehtësisë. Megjithatë, pas procesit të përpunimit, mund të humbasë vlera të ndryshme ushqyese. Vaji i bajames së ëmbël dhe vaji i bajames së hidhur janë të ndryshëm nga njëri-tjetri.

Përfitimet e përgjithshme të vajit të bajames

Vaji i bajames është shumë i pasur me vitamina A dhe E. Ai gjithashtu përmban magnez, fosfor dhe bakër. Vaji i bajames, i cili është i pasur me antioksidantë, mund të luftojë radikalet e lira. Vaji i bajames, i cili është gjithashtu anti-inflamator, ka veti për të forcuar imunitetin.

Vaji i bajames, i cili përmban acide yndyrore omega-3, është gjithashtu një ndihmës i mirë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të kolesterolit dhe përmirësimin e kujtesës. Është gjithashtu shumë i dobishëm për reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të tilla si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Përfitimet e vajit të bajames për lëkurën

Vaji i bajames është përdorur për shumë vite për të pushuar lëkurën dhe për të trajtuar plagët dhe prerjet. Përdoret në praktikat kineze dhe Ayurvedike për trajtimin e ekzemës dhe psoriasis.

Përveç qetësimit të lëkurës së thatë, vaji i bajames mund të përmirësojë ngjyrën dhe ngjyrën e lëkurës tuaj. Vaji i bajames është mjaft zbutës. E bën këtë duke ndihmuar në balancimin e thithjes së lagështisë dhe humbjes së ujit.

Falë përmbajtjes së tij antibakteriale dhe vitaminës A, vaji i bajames preferohet shpesh në trajtimin e akneve.

Me vitaminën E që përmban, është gjithashtu një ndihmës i mirë për të shëruar dëmtimet e shkaktuara në lëkurën tuaj nga dielli.

Vaji i bajames mund të përdoret gjithashtu për të vonuar dhe reduktuar shenjat e plakjes dhe për të hequr plagët.

Vaji i bajames është një hidratues i mirë që përthithet shpejt nga trupi ynë. Prandaj, mund të përdoret në të gjithë trupin tuaj. Për të përfituar sa më shumë nga përfitimet e tij, mund ta aplikoni ose si ditekr ose duke e përzier me vajra esencialë. Vaji i bajames është një produkt shumë i mirë masazhi dhe kujdesi për lëkurën si dhe është një hidratues i mirë.

Për shkak të vetive të tij të forta antifungale, vaji i bajames është një alternativë e mirë për probleme të tilla si krimbi i ziles dhe për lehtësimin e infeksioneve mykotike në këmbë.

Vaji i bajames mund të përdoret me butësi si pastrues i lëkurës dhe make-up-it.

Përfitimet e vajit të bajames për flokët

Nëse mendoni se vaji i bajames është i dobishëm vetëm për lëkurën tuaj, e keni gabim. Vaji i bajames, i cili është një lëndë ushqyese e mirë, zbut dhe forcon flokët tuaj. I pasur me vitaminë B-7 (biotinë), vaji i bajames është një opsion i mirë për të mbajtur flokët dhe thonjtë të shëndetshëm dhe të fortë. Njihet dhe preferohet si SPF natyral (faktor mbrojtës nga dielli) që mbron flokët tuaj nga efektet e dëmshme të diellit.

Për shkak të vetive të tij antibakteriale dhe fungicidale, vaji i bajames është efektiv në trajtimin e lëkurës së kokës dhe balancimin e majave që shkakton zbokthin. Duke u përthithur lehtësisht nga lëkura, është një mjet efektiv aplikimi në hidratimin e lëkurës së kokës dhe pastrimin e gjëndrave të flokëve.

Ju gjithashtu mund të përdorni vajin e bajames për të shëruar flokët e dëmtuar dhe për të zbutur kërcitjen. Përpara se t'i thani flokët, mjafton pak vaj bajame për të lagur majat dhe për të zbutur kërcitjen.