Vaji i embrionit të grurit

Vaji i embrionit të grurit

I pasur me vitaminë E, vaji i embrionit të grurit është i famshëm për vetitë e tij antioksiduese.

Mbron nga rrezet UV, ndihmon në shërimin dhe ushqen flokët.

Vaji vegjetal i nxjerrë nga embrioni i grurit është i njohur për vetitë e tij kozmetike dhe terapeutike. Në të vërtetë, është një anti-rrudhë shumë i mirë falë vetive antioksiduese dhe rigjeneruese të lëkurës. Përmbajtja e lartë e vitaminave A, D, E dhe K do t'ju japë të gjithë energjinë që ju nevojitet. Është shumë i ndjeshëm ndaj oksidimit, për aplikim në lëkurë shpesh rekomandohet hollimi i tij me vajra të tjerë.

Çfarë është vaji i embrionit të grurit?

Veçoritë

Vaji i embrionit të grurit është një burim i vitaminës E, acideve yndyrore esenciale (polyunsaturated dhe omega 6), si dhe karotenoideve dhe vitaminës K. Me erën e këndshme të drithërave, është gjithashtu shumë e këndshme në prekje.

Përfitimet

Vaji mbrojtës dhe ushqyes i embrionit të grurit parandalon plakjen e lëkurës dhe humbjen e elasticitetit. Mund të përdoret në kujdesin e lëkurës së thatë apo edhe shumë të thatë dhe mbështet shërimin.

Vaji antioksidant i embrionit të grurit është burimi më i pasur bimor i vitaminës E, një burim natyral i antioksidantëve. Kontribuon në neutralizimin e radikalëve të lirë në trup. Kjo parandalon plakjen e indeve ose shfaqjen e rrudhave, por gjithashtu mbron të gjitha qelizat nga stresi oksidativ.

rigjenerues i lëkurës

Ky vaj vegjetal ndihmon trupin të rigjenerojë qelizat e lëkurës. Prandaj indikohet për ekzemën e thatë dhe lëkurën e plasaritur.

Sidomos nëse është i përshtatshëm për lëkurë të dehidratuar dhe të thatë, këtë vaj mund ta përdorni edhe për të përgatitur lëkurën tuaj për rrezet e diellit dhe si një kujdes kundër plakjes. Kremi, balsami ose maska ​​qetësuese, e pastër ose e përzier, mund të jenë aleati juaj më i mirë. Për më tepër, mos hezitoni ta aplikoni në buzët e plasaritura.

Maskë për flokë

Vaji i embrionit të grurit, i cili qëndron në flokët tuaj gjatë gjithë natës si maskë flokësh, ushqen dhe forcon flokët e thatë dhe të brishtë. Vetitë e tij e bëjnë atë po aq të efektshëm në thonjtë.

zbutës, zbutës

Ky vaj vegjetal i jep butësi dhe elasticitet lëkurës dhe për këtë arsye do të indikohet për trajtime bukurie.

Ushqyes

Vaji i embrionit të grurit rikthen vitalitetin e lëkurës duke ruajtur lagështinë e saj dhe duke forcuar shtresën hidrolipidike në sipërfaqen e lëkurës.

mbrojtës kardiovaskular, mbrojtës i sistemit nervor

Ky vaj bimor përdoret gjerësisht për të gjitha sëmundjet kardiovaskulare. Vitamina E, ndër të tjera, kontribuon në ushqimin e qelizave nervore dhe është një ndihmës i mirë për miopatitë dhe sëmundjen e Dupuytrenit. Vaji i embrionit të grurit gjithashtu bën të mundur forcimin e sistemit kardiovaskular duke ulur nivelin e kolesterolit.

antisterile

Ky vaj vegjetal përmban një sasi të madhe vitaminash që mund të ndikojnë në fertilitetin. Prandaj, është ideale në rast të ftohtësisë ose impotencës.

antianemik

Ky vaj vegjetal, me vitaminat E dhe K që përmban, i reziston shkatërrimit të qelizave të kuqe të gjakut dhe për këtë arsye parandalon aneminë dhe verdhëzën tek foshnjat.

Përdorni në Lëkurën e Thatë

Vaji i embrionit të grurit është i dobishëm për lëkurën në nivele të ndryshme. Së pari, pasuria me vitaminë E i jep asaj veti antioksiduese. Kjo e lejon atë të veprojë kundër radikalëve të lirë të prodhuar gjatë sulmeve të jashtme, të cilat, ndër të tjera, janë përgjegjëse për plakjen e parakohshme të lëkurës. Por kjo nuk është e gjitha! Vaji i embrionit të grurit është gjithashtu i pasur me acid yndyror linoleik, mund të përmbajë deri në 60%. Ky acid yndyror dhe të tjerë gjithashtu ushqejnë lëkurën, ia kthejnë elasticitetin dhe luftojnë thatësinë e lëkurës.

• Këshillë për aplikimin:

Masazhoni disa pika të vajit të embrionit të grurit në zonat e thata të trupit ose fytyrës.

• Vaj(et) esenciale plotësuese:

Lëkura e pjekur mund të plotësojë vajin e embrionit të grurit me disa pika vaj esencial Geranium Rosat, Cistus ose Fine Lavender.

• Vajra të tjerë bimorë të përshtatshëm:

Vajrat bimore të kërpit, kokrrave të kajsisë ose arganit mund të përdoren gjithashtu në lëkurë të thatë dhe të pjekur.

Përdorimi në rast të rënies së flokëve

Vaji i embrionit të grurit është i pasur me acide yndyrore linoleike dhe linolenike, të cilat thuhet se janë thelbësore sepse nuk mund të prodhohen nga trupi. Këto acide yndyrore janë gjithashtu të nevojshme për bukurinë e flokëve dhe bëjnë të mundur forcimin e flokëve dhe kufizimin e humbjes së tyre. Acidi oleik, i cili gjendet në sasi të mëdha edhe në vajin e embrionit të grurit, është i njohur për vetitë e tij ushqyese. Ndihmon në forcimin e flokëve. Së fundi, vitamina E ndihmon në stimulimin e mikroqarkullimit, përmirëson furnizimin me lëndë ushqyese në folikulat e flokëve dhe ndihmon në luftimin e rënies së flokëve.

• Këshillë për aplikimin:

Aplikoni disa pika vaj esencial të embrionit të grurit në majat dhe gjatësinë e flokëve. Lëreni të qëndrojë për 30 minuta deri në 1 orë dhe më pas shpëlajeni.

• Vajra të tjerë bimorë të përshtatshëm:

Për shembull, shumë vajra bimore si Ricin, Coco, Avokado ose Argan mund të përdoren për të zbukuruar flokët.

Si të zgjidhni vajin e embrionit të grurit?

Gjithmonë zgjidhni një vaj 100% natyral të marrë nga shtypja e parë e ftohtë.