Орахово уље

Орахово уље

Vaji i arrës

Vajrat vegjetale na ofrojnë shumë përfitime. Midis tyre, ka nga ato që mund të aplikohen në lëkurë për të ushqyer dhe rinovuar lëkurën, si dhe mund të konsumohen si pjesë e një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Vaji i arrës është një prej tyre! Këtu është gjithçka që duhet të dini për të.

Pema e arrës, fillimisht e zakonshme në Iran dhe rajonin e Euroazisë, është sot një pemë shumë e zakonshme që prodhon fruta të vegjël me vaj. Arrat kanë një shije të fortë dhe strukturë të dendur. Është e mundur të merret vaj nga arrat me procese të ndryshme. Ky vaj, i gjelbër ose i verdhë i artë, ka një erë karakteristike frutash. Është një nga vajrat më të mirë antioksidues sepse përmban natyrshëm përbërës antioksidues, duke përfshirë vitaminën E dhe polifenolet.

Mrekullia e vajit të arrës

Vaji i arrës është një partner i vërtetë për shëndetin e zemrës. Si erëz në vaktet tuaja, ju ndihmon të parandaloni shumë sëmundje dhe sëmundje. Po kështu, kur aplikohet në mënyrë topike, është i dobishëm për lëkurën dhe ju lejon të përfitoni nga karakteristikat e tij të shumta. Zbutës, antioksidant, rigjenerues, ushqyes, qetësues, zbutës... Përfitoni nga arrat!

Përbërja e vajit të arrës

Megjithëse përbërja e tij mund të ndryshojë ndjeshëm në varësi të kushteve të prodhimit, vaji i arrës është shumë i pasur me acide yndyrore dhe është një nga vajrat më të pasur me omega 3. Përmban acide yndyrore të pangopura në formën e acidit oleik (omega 9% – 15% deri në 23%). Prandaj, ekziston një përqindje më e lartë e acidit linoleik në formën e acidit alfa linolenik (12 deri në 15%), i cili përcakton omega 3 dhe një lloj omega 6 (rreth 55%). Kësaj i shtohen acidi stearik dhe acidi palmitik, si dhe përbërës të tjerë si vitaminat (A, E, K1), kripërat minerale dhe fitosterolet dhe polifenolet. Natyrisht i pasur me përbërës aktivë dhe lëndë ushqyese thelbësore, ky përbërës ofron përfitime të rëndësishme shëndetësore për vajin e arrës.

Përfitimet e vajit të arrës

Cilat janë përfitimet e vajit të arrës për lëkurën, flokët dhe shëndetin e përgjithshëm?

Një vaj vegjetal i shëndetshëm për zemrën, vaji i arrës përmban acide yndyrore esenciale me përfitime të njohura për parandalimin dhe shëndetin kardiovaskular. Dihet se vaji i arrës përdoret për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, aterosklerozës dhe aterosklerozës. Mund të konsumohet për të parandaluar hipertriglicerideminë si dhe për të rritur nivelin e kolesterolit në trup. I dobishëm kundër aterosklerozës dhe të gjitha sëmundjeve të njohura kardiovaskulare, ky vaj vegjetal është një nga vajrat më të mirë për t'u integruar në dietën tonë. Por kjo nuk është e gjitha! Ky vaj përdoret për të reduktuar rrezikun e goditjes në tru.

Këto përfitime janë të lidhura me omega 3 dhe omega 6 që gjenden në përbërjen e tij. Ato ulin kolesterolin. Prandaj, ato kufizojnë grumbullimin e trombociteve dhe nxisin vazodilatimin si dhe rrjedhshmërinë e gjakut.

vaj anti-inflamator

Vaji i arrës përmban një pjesë të konsiderueshme të acideve yndyrore omega 6. Vaji i arrës ka veti të rëndësishme anti-inflamatore. Në këtë mënyrë, ndihmon në parandalimin e inflamacionit në trupin dhe/ose lëkurën tuaj. Mund të përdoret për të reduktuar dhimbjet inflamatore kronike ose të përkohshme, si dhe dhimbjet që prekin lëkurën (inflamacionet e lëkurës), pavarësisht nëse lidhen me një gjendje mjekësore ose jo. Ndaj edhe vaji i arrës ka një fuqi interesante përsa i përket imunitetit, pasi ndihmon në forcimin e sistemit imunitar. Ndihmon trupin të përgjigjet më mirë ndaj sulmeve të mundshme të jashtme.

Vaji i arrës për parandalimin e çrregullimeve nervore dhe njohëse

Vaji i arrës na ofron të gjitha përfitimet e acideve yndyrore esenciale. Kjo do të thotë se mund të ndihmojë gjithashtu në parandalimin e çrregullimeve neurologjike, nervore dhe njohëse. Prandaj, përdoret në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit. Prandaj, ky vaj mund të ndihmojë edhe kundër sëmundjeve dhe sëmundjeve që dikur raportohen te pacientët. Antioksidantët që përmban janë gjithashtu shumë të dobishëm në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i sistemit të trurit nga radikalet e lira. Së dyti, ajo ka nevojë për antioksidantë dhe acide yndyrore esenciale për të funksionuar në mënyrë optimale. Vaji i arrës na siguron sasi të konsiderueshme. Kjo kërkon integrimin e tij në dietën tonë.

Vaji i arrës për eliminimin e parazitëve të zorrëve

Disa vajra bimorë janë shumë efektivë në rregullimin e kalimit dhe rritjen e rehatisë së zorrëve. Kështu ndodh edhe me vajin e arrës. Kjo është treguar të jetë rrallë efektive në eliminimin e parazitëve të zorrëve dhe parandalimin e shfaqjes së tyre. Në mënyrë të ngjashme, mund të përdoret për të lehtësuar shumicën e sëmundjeve të tretjes dhe inflamatore (jo vetëm sistemin tretës). Është një yndyrë e shëndetshme që mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së dietës sonë ditore. Do të ishte gabim ta privonim veten prej saj!

Përfitimet e vajit të arrës për lëkurën

Vaji i arrës është një nga vajrat bimorë më të mirë për lëkurën. Ka veti zbutëse, antioksidante, ushqyese, rigjeneruese, zbutëse dhe qetësuese. Kështu, ofron një koktej me lëndë ushqyese thelbësore për të ushqyer lëkurën dhe për të rivendosur elasticitetin e saj. Me përbërjen e tij ushqyese të pasur me antioksidantë natyralë (vitaminë E, polifenole), vaji i arrës parandalon plakjen e lëkurës të shkaktuar nga radikalet e lira.Ndihmon për të ngrënë dhe për t'i luftuar ato. Prandaj, ka veti kundër plakjes nga të cilat mund të përfitojmë duke e përfshirë në recetat tona të gatimit ose kozmetikës.

Kështu, vaji i arrës mund ta bëjë lëkurën të duket më e re, më fleksibël, më e ndritshme dhe më e shëndetshme. Mund të përdoret gjithashtu për të trajtuar aknet dhe simptomat e çrregullimeve të lëkurës si ekzema ose psoriasis.

Vaji i arrës për flokë dhe thonjtë

Flokët e thatë, të konsumuar, pa jetë dhe kaçurrela mund të rifitojnë shkëlqimin e ri me vajin e arrës. Si një maskë flokësh, ajo rigjallëron lëkurën e kokës dhe ushqen flokët në thellësi. Është një nga vajrat mbartës më të mirë për t'u aplikuar në flokë. Por ne mund të sigurohemi që edhe thonjtë të përfitojnë nga përfitimet e tij. Në fakt, ndihmon në forcimin dhe pastrimin e thonjve të brishtë dhe të konsumuar. Mund t'i bëjmë thonjtë tanë më të bukur dhe më të fortë duke i zhytur në një banjë me vaj arre.

Indikacione dhe përfitime të tjera të vajit të arrës

Vaji i arrës njeh disa indikacione të tjera si parandalimi i osteoporozës dhe anemisë. Është gjithashtu i dobishëm për parandalimin e lodhjes dhe luftimin e lodhjes. Acidet yndyrore esenciale në këtë vaj vegjetal shquhen për parandalimin e kancerit dhe balancimin e një peshe të shëndetshme.

Përdorimet dhe këshillat e vajit

Si mund ta përdorni më mirë vajin e arrës për të korrur përfitimet e tij shëndetësore?

Përdorimet e mundshme të vajit të arrës përfshijnë masazhimin (produkte, pomada, shampo, etj.) direkt në lëkurë ose flokë. Mund të konsumohet edhe si pjesë e një diete të ekuilibruar. Për shkak të potencialit të tij oksidues, vaji i arrës nuk duhet të nxehet. Përdoret vetëm si erëza në sallata ose perime të gatuara paraprakisht. Mund të shtohet edhe në supa dhe salcë sallate. Mund të zëvendësojë edhe vajrat në pjekje. Gjithashtu rekomandohet të ruhet në një enë të vogël të errët në frigorifer.

Përsa i përket aplikimit të tij në lëkurë, ai nuk kërkon ndonjë kujdes të veçantë (përveç rastit të alergjisë ndaj arrave). Është mjaft e mundur ta lidhni atë me vajra të tjerë bimorë në kujdesin që do të bëni për lëkurën ose flokët.

Kundërindikimet për përdorimin e tij

Arrat shpesh janë subjekt i alergjive pak a shumë të rëndësishme. Njerëzit me alergji duhet të shmangin konsumimin ose aplikimin e tij në lëkurën e tyre. Nëse keni dyshime, bëni një test të vogël të lëkurës duke aplikuar disa pika vaj në rrudhën e bërrylit tuaj. Nëse nuk ka reagim brenda 24 orëve, mund ta përdorni në lëkurën tuaj. Sigurisht që mund të merret edhe një opinion mjekësor.

Zgjedhja e vajit të duhur vegjetal

Si me të gjithë vajrat e tjerë bimorë, vaji i arrës duhet të zgjidhet në mënyrë korrekte. Pra varet nga mënyra e prodhimit. Zgjidhni vajra nga bujqësia organike. Ato nuk përmbajnë ndotës dhe pesticide të dëmshme. Gjithashtu, vetëm procesi i parë i shtypjes së ftohtë bën të mundur marrjen e një vaji të pasur me lëndë ushqyese dhe ruajtjen e të gjitha përfitimeve. Për të përfituar nga përfitimet e vajit të arrës, së pari zgjidhni vajin ekstra të virgjër të marrë me presim të ftohtë!