Mbroni lëkurën tuaj nga faktorët e jashtëm

Mbroni lëkurën tuaj nga faktorët e jashtëm

Dielli, i ftohti, ndotja...

Të mbroni lëkurën tuaj kundër agresioneve mjedisore do të thotë të adoptoni një rutinë bukurie kushtuar pengesës natyrore mbrojtëse të epidermës.

Përbërësit: ushqyes, hidratim, butësi dhe filtra anti-UV!

  Si e mbroni lëkurën tuaj nga ndotja?

  Ndotja është një plagë e vërtetë për lëkurën tonë. Studiuesit vërtet kanë vërtetuar se përshpejton plakjen e lëkurës duke çliruar radikalet e lira. Gjithashtu nuk është efekti i vetëm i dëmshëm, pasi mund ta bëjë lëkurën të duket më e yndyrshme ose të shfaqen defekte! Me pak fjalë, nëse doni ta mbani lëkurën tuaj të re për më gjatë dhe të hiqni qafe papërsosmëritë, armiku nga i cili duhet të mbroheni është ndotja.

  Si?

  Para së gjithash, duke ndjekur me kujdes higjienën e fytyrës: hiqni make-up-in dhe nëse lëkura juaj është e yndyrshme, pastrojeni në mëngjes dhe në mbrëmje me qumësht, xhel pastrues ose ujë micellar pastrues.

  Unë zgjedh pastruesin tim të fytyrës

  Më pas, duke përdorur një hidratues pak a shumë ushqyes pas çdo larje, në varësi të natyrës së lëkurës suaj: i lehtë për lëkurën e yndyrshme, më i shkrirë për lëkurën normale dhe të thatë. Një epidermë e hidratuar mirë është e armatosur më mirë kundër agresioneve të jashtme siç është ndotja!

  Unë zgjedh lagështuesin tim

  Nëse lëkura juaj po shfaq shenja agresioni të lidhura me radikalet e lira (rrudha, lëkura e zbehtë, papërsosmëritë, pikat e zeza, etj.), ju mund të merrni një kurs me vitaminë E, një nga përbërësit aktivë antioksidues më të pasur të njohur deri më sot.

  Zbulimi i përbërësit të pastër aktiv të vitaminës E

  Si e mbroni lëkurën tuaj nga dielli?

  Rrezet UVA dhe UVB kanë pasoja në epidermë dhe veçanërisht nxjerrin në pah efektet e ndotjes.

  Rrezet UVA janë rrezet që depërtojnë më thellë në lëkurë. Ata janë përgjegjës për plakjen e lëkurës. Shfaqjen e njollave kafe për shkak të hiperpigmentimit ua detyrojmë këtyre rrezeve ultraviolet.

  Rrezet UVB shkaktojnë djegie nga dielli. Këto djegie të dhimbshme mund të lënë plagë në lëkurë që mund të kthehen në kafe me kalimin e kohës.

  Rregulli numër një, kufizoni ekspozimin në orët më të freskëta dhe qëndroni në hije nëse është e mundur!

  Rregulli numër dy, përdorni krem ​​kundër diellit që siguron mbrojtje adekuate kundër rrezeve UVA dhe UVB. Faktori ideal i mbrojtjes nga dielli (SPF ose SPF në anglisht) është të paktën 30. Nëse nuk e keni ekspozuar ende veten në diell dhe lëkura juaj është e prirur ndaj djegies nga dielli, mund të zgjidhni produktet Livben SPF50+ që ju lejojnë të luftoni UVA-në.

  Unë zgjedh kremin tim kundër diellit

  Nëse është e nevojshme, pas një periudhe ekspozimi në diell, ju mund të qetësoni lojën në anën e melaninës dhe të zvogëloni njollat ​​kafe të shkaktuara nga dielli me glabridin, e cila është një agjent i mrekullueshëm zbardhues dhe siguron një çehre më të njëtrajtshme.

  Një tjetër armik i madh i lëkurës: i ftohti!

  Në dimër ajri bëhet më i thatë dhe lëkura juaj ndonjëherë është e ekspozuar ndaj temperaturave të ngrira, si dhe kalimeve të shpeshta nga të ftohtit në të nxehtë dhe anasjelltas. konkluzioni ? Lëkura bëhet e tendosur, e kuqe, e kruar, e parehatshme... Me pak fjalë, thahet! Përveç kësaj, i ftohti mund të përkeqësojë disa sëmundje ekzistuese të lëkurës, të tilla si dermatiti atopik.

  Një zgjidhje: mbrojeni mirë lëkurën duke forcuar filmin hidrolipidik. Nëse lëkura juaj është e thatë, sigurohuni që të siguroni lëndë ushqyese shtesë me një hidratues më të pasur (për shembull, në vajra bimore).

  A jeni të prirur për të luajtur vetmitar në dimër? Sigurohuni që të dilni jashtë të paktën një herë në ditë, duke e mbrojtur mirë lëkurën tuaj. Edhe kur është i fshehur, dielli është i mirë për lëkurën, moralin dhe sistemin tuaj imunitar!