Krem për lloje të ndryshme lëkure

Krem për lloje të ndryshme lëkure

Lëkura jonë meriton përkujdesje pasi është në ballë për të përballuar motin e keq të jetës së përditshme.

Kujdesi i duhur për lëkurën tuaj është shumë më tepër se një çështje e thjeshtë estetike, para së gjithash i lejon trupit t'i rezistojë në mënyrë adekuate kushteve klimatike, duke minimizuar shenjat e kalimit të kohës.

Megjithatë, nuk është e lehtë të lundrosh përpara opsioneve të mëdha që kemi në dispozicion! Ne duhet të zgjedhim jo vetëm midis një shumëllojshmërie të gjerë serish dhe markash, por edhe kremra me diapazon çmimesh të ndryshme. Por mos u frikësoni! Në fakt, nëse nuk keni probleme serioze me lëkurën, është e mundur të gjeni një zgjidhje pa mërzitur portofolin tuaj dhe pa kaluar disa netë pa gjumë duke menduar se cili krem ​​është i duhuri. Kremrat për kujdesin e lëkurës Livben ju ofrojnë produkte shumë efektive përveç çmimit shumë të përballueshëm. Por mbi të gjitha lind një pyetje e rëndësishme. Cili është lloji i lëkurës suaj?

Rëndësia e njohjes së llojit të lëkurës tuaj

Është shumë e rëndësishme të njihni mirë llojin e lëkurës tuaj përpara se të zgjidhni një krem. Në fakt, do të jetë efektiv vetëm nëse përshtatet në mënyrë të përkryer me lëkurën tuaj dhe nevojat e saj specifike. Zgjedhja e një produkti pa marrë parasysh këto nevoja mund të dëmtojë epidermën tuaj dhe ta dobësojë atë edhe më shumë.

Shumica e produkteve të disponueshme në treg kujdesen për 3 llojet më të zakonshme të lëkurës:

Lëkurë e yndyrshme dhe e kombinuar
lëkurë normale
Lëkurë të thatë
Lëkurë e yndyrshme dhe e kombinuar

Shumica dërrmuese e njerëzve do të kenë një lloj lëkure "të kombinuar në të yndyrshëm" dhe do të kërkojnë produkte të përshtatura për atë gjendje.

lëkurë normale

Pavarësisht se emri sugjeron të kundërtën, është shumë e rrallë të hasësh lëkurë normale tek të rriturit (më së shpeshti tek fëmijët).

Lëkurë të thatë

Lëkura e thatë, nga ana tjetër, është më e prirur ndaj reaksioneve alergjike dhe një hidratues bazë shpesh nuk është shumë efektiv.

Nuk e dini llojin e lëkurës tuaj?

Nuk keni nevojë të shkoni te një dermatolog për ta zbuluar. Në barnatore, zakonisht mund të gjeni lehtësisht analiza falas ose shumë të përballueshme dhe staf kompetent që mund t'ju ndriçojë.

Pastrimi

Në çdo rast, është shumë e rëndësishme që të lani paraprakisht lëkurën tuaj me një sapun të butë me pH neutral, i cili do të largojë papastërtitë e grumbulluara gjatë ditës (ndotjet, make-up, etj.) dhe do ta lejojë atë të thithë më mirë kremin.

krem hidratues

Hidratimi është themeli i kujdesit të lëkurës. Çfarë është uji për bimën, është për lëkurën. Është ai që i jep vitalitet dhe forcë dhe e lejon atë të ripërtërihet. Falë sebumit dhe djersës, një hidratues i mirë, domethënë këtij sekreti natyral të prodhuar nga gjëndrat dhjamore, ato mund të luajnë një rol të rëndësishëm kundër ndotjes dhe kushteve klimatike që prishin ekuilibrin e brishtë të lëkurës.

Ne do të zgjedhim një që është mjaft i lehtë dhe ka një faktor minimal mbrojtës nga dielli (SPF) prej 15 si në verë ashtu edhe në dimër. Një krem ​​i lehtë dite gjithashtu do ta bëjë më të lehtë grimin tuaj të mëngjesit. Për natën ju nevojitet një krem ​​lubrifikues që do të lejojë lëkurën të thithë thellë elementët aktivë të nevojshëm për rigjenerimin e saj.

Në treg ka edhe të gjitha llojet e hidratuesve që synojnë një pjesë të caktuar të trupit apo fytyrës.

krem për konturin e syve

Do të mbrojë këtë zonë shumë të ndjeshme duke parandaluar pamjen e famshme të këmbëve të sorrës.

krem për konturin e buzëve

Do të zvogëlojë pamjen e të ashtuquajturave "linjat e duhanpirësit" dhe do të parandalojë rrjedhjen e buzëkuqit.

Krem për qafën dhe gjoksin

Ky krem ​​është formuluar posaçërisht për të shtrënguar lëkurën shumë të hollë të këtyre zonave të prirura ndaj plakjes së parakohshme.

Është e rëndësishme të dini se këto produkte duhet të përdoren për disa javë apo edhe muaj që të shihen rezultatet.

Kremrat me bazë acidet e frutave

Acidi i frutave gjendet në të gjitha llojet e kremrave. Hidratues, anti-rrudhë, ushqyes etj. Funksioni kryesor i molekulave të acidit të frutave është rinovimi i vetë lëkurës.

Procesi nuk është i ri! Tashmë në antikitet, romakët përdornin acide portokalli dhe limoni për të trajtuar lëkurën e tyre. Këto acide jo vetëm që rinovojnë lëkurën, por edhe i japin asaj elasticitet më të madh. Ai shëron epidermën dhe eksfolon natyrshëm. Kjo shpjegon pse ato gjenden më së shumti në kremrat kundër rrudhave.

Por kremrat me acid frutash, siç sugjeron edhe emri, janë acid dhe mund të djegin lëkurën. Kjo është arsyeja pse është gjithmonë e rëndësishme të kontrolloni me kujdes pH-në e tyre për t'u siguruar që nivelet e aciditetit të tyre nuk janë shumë të larta. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, këto kremra gjithashtu duhen shmangur.

Krem ushqyes ose koloidal tërshërë

Ata me lëkurë të ndjeshme apo të thatë, mos u shqetësoni, nuk mbeteni anash! Kthehuni te kremrat ushqyes ose koloidal të tërshërës. Kremrat ushqyes zakonisht bazohen në gjethet e Aloe Verës dhe vajin organik.

Ashtu si tërshëra koloidale, këto produkte janë vërtetuar shkencërisht se trajtojnë ekzemën, psoriazën dhe sëmundje të tjera të lëkurës. Këto produkte, të cilat u përdorën për herë të parë në fushën e mjekësisë, tashmë janë në dispozicion në kremra të lirë që mund të blihen lehtësisht në farmaci dhe markete.

probleme me aknet; Krem, mik apo armik?

Nëse ju ose adoleshentët tuaj vuani nga aknet e buta deri në mesatare, produkte të disponueshme në dyqane për të zvogëluar pamjen ose të paktën për të shkurtuar jetëgjatësinë e pikave të zeza, puçrrave dhe çibaneve. ju do të gjeni. Një krem ​​i mirë që përmban peroksid benzoil ose acid salicilik do të jetë shumë efektiv në luftimin e akneve.

Peroksidi i benzoilit lufton bakteret që shkaktojnë infeksione dhe redukton sekretimin e sebumit, por mund të jetë irritues. Acidi salicilik, nga ana tjetër, zvogëlon trashësinë e epidermës dhe për këtë arsye ngadalëson formimin e komedoneve. Nga ana tjetër, shmangni kremrat me bazë vaji, të cilët vetëm sa do t'ju përkeqësojnë problemin!

Nëse keni puçrra të forta, vizitoni një dermatolog. Në të vërtetë, ai është i vetmi specialist që mund të rekomandojë një trajtim adekuat.

Një krem ​​për zotërinë!

Edhe pse shumica e meshkujve nuk e përdorin, kremrat për meshkuj po fitojnë popullaritet dita-ditës. Me flokë më të fortë dhe më të trashë, partneri juaj do të ketë nevojë për një krem ​​të ngjashëm me ato të përshtatshme për lëkurën e thatë, edhe nëse ka lëkurë normale ose të kombinuar.

Për më tepër, gjithnjë e më shumë meshkuj po depilojnë gjoksin, shpatullat dhe shpinën. Prandaj, lëkura e partnerit tuaj është më e ndjeshme që në fillim. Një krem ​​i bërë nga gjethet e Aloe Vera-s ose një hidratues i thjeshtë me vaj do të bëjë mirë duke mbrojtur egon mashkullore.

me pak fjalë

Një shumëllojshmëri e gjerë e kremrave të lëkurës mund t'ju japin akne! Megjithatë, pasi të përcaktohet lloji i lëkurës suaj, do të jetë më e lehtë të gjeni produktin e duhur pa pasur nevojë të zbrazni portofolin tuaj. Nëse nuk keni probleme të veçanta, zgjidhni një krem ​​të mirë dite dhe përdorni rregullisht.

Në të vërtetë, efektiviteti maksimal i një produkti kërkon kohë dhe disiplinë. Gjithashtu mbani ose adoptoni zakone të mira jetese. Një mënyrë jetese e shëndetshme është vërtetuar se kontribuon në lëkurë të shëndetshme. Dhe mbani mend, gjëja e rëndësishme është të ndiheni mirë!