Si funksionojnë shampot kundër zbokthit?

Si funksionojnë shampot kundër zbokthit?

Sot, pothuajse një në çdo dy njerëz vuan nga zbokthi.

Pavarësisht nga intensiteti i shqetësimit, për fat të mirë ekzistojnë shampo të veçanta që janë formuluar posaçërisht për të ndihmuar në heqjen e zbokthit. Si funksionojnë ato? A janë vërtet efektive?

Çfarë është zbokthi dhe nga vjen ai?

Zbokthi mund të ketë një shumëllojshmëri të gjerë origjinash. Më shpesh, është rezultat i një sulmi në lëkurën e kokës, i cili mund të jetë i brendshëm ose i jashtëm. Shkaqet e brendshme lidhen më shumë me stresin, ankthin ose një mënyrë jetese të keqe, ndërsa shkaqet e jashtme shpesh i atribuohen përdorimit të produkteve shumë agresive për flokët, krehjes së tepërt dhe madje edhe nxehtësisë së tepërt (tharëse flokësh, rregullues). Në disa raste më të kufizuara, burimi i saj është medicinal: zbokthi shkaktohet nga Malassezia, një kërpudhë inflamatore në rrënjën e këtyre problemeve të flokëve. Në këtë rast të veçantë, është më mirë të konsultoheni me një dermatolog sesa të mbështeteni në shampo kundër zbokthit.

Si funksionojnë shampot kundër zbokthit?

Shampo kundër zbokthit mund të veprojë në disa nivele, në varësi të burimit të problemit. Së dyti, zakonisht kryen një veprim pastrues për të parandaluar që skalpi i kokës të ngopet me zbokth dhe akumulimin e tij, i cili pengon rrënjët të marrin frymë; kjo do të lejojë që problemi të përkeqësohet dhe të krijojë një rreth vicioz nga i cili do të jetë shumë e vështirë të dilni. Kështu, akumulimi i sebumit parandalohet dhe rreziku i deskuamimit zvogëlohet. Këto shampo përmbajnë gjithashtu përbërës ushqyes dhe restaurues që parandalojnë dëmtimin e tepërt të lëkurës së kokës. Sepse në shumicën e rasteve kjo është rrënja e problemit. Prandaj, ato kontribuojnë për të pasur flokë të bukur.

Çfarë duhet bërë që shamponat kundër zbokthit të funksionojnë?

Përdorimi i shampos kundër zbokthit nuk do të jetë kurrë i mjaftueshëm nëse nuk ndiqni disa rregulla paralelisht. Para së gjithash, këto shampo duhen përdorur rregullisht: Nuk ka nevojë t'i përdorni një herë në një kohë, nuk do të shpëtoni kurrë nga problemi në planin afatgjatë. Gjithashtu, kini kujdes që të mos e fërkoni kokën shumë fort kur aplikoni shampon tuaj, pasi kjo nxit prodhimin e tepërt të sebumit, i cili gjithashtu shkakton zbokth. Së fundi, shampo do të trajtojë vetëm simptomën; Gjithashtu, për të hequr qafe problemin përgjithmonë, duhet të identifikoni dhe eliminoni shkaqet e tij. Për shembull, mund të jetë ribalancimi i dietës suaj ose të dini se si të menaxhoni stresin tuaj.

SA SHPESH DUHET TË PËRDORNI Shampo kundër zbokthit?

Mund ta përdorni sa të doni sepse nuk ka kufi se sa shpesh mund të aplikoni shampon kundër zbokthit: është i balancuar me pH dhe i butë për flokët, kështu që mund ta përdorni çdo ditë. Nëse e përdorni këtë shampo çdo herë që lani flokët, mund të jeni të sigurt se do ta mbani skalpin tuaj të shëndetshëm dhe flokët tuaj do të duken të shëndetshëm dhe 100% pa flakë.

Këshilla për përdorimin e shampos kundër zbokthit

Në fillim, mund të dëshironi të laheni me një shampo kundër zbokthit çdo ditë derisa zbokthi që ngjitet në lëkurën e kokës dhe sekretohet të jetë nën kontroll. Mos harroni, shampoja menaxhon këta përbërës aktivë në lëkurën e kokës dhe gjithashtu ndihmon në heqjen e vajrave dhe luspave që kontribuojnë në dermatitin seborrheik.

• Shkumë dhe shpëlajini flokët dy herë me çdo larje.

• Shkuma duhet të arrijë në lëkurën e kokës. Lyejeni lëkurën në mënyrë të barabartë me sapun dhe fërkojeni produktin në lëkurën e kokës me majat e gishtave.

• Nëse nuk keni problem me zbokthin, mund të përdorni edhe një shampo kundër zbokthit për të balancuar sekretimin e vajit. Përdorimi i tij në mënyrë alternative do t'ju ndihmojë të zgjasni kohën deri në larjen e radhës.

• Lëreni shampon të qëndrojë në lëkurën e kokës për rreth 5 minuta përpara se ta shpëlani.

• Vazhdoni të përdorni shampon kundër zbokthit për të paktën një muaj. Nëse ndaloni së përdoruri zbokthin shumë shpejt, zbokthi mund të kthehet më shpejt sesa nëse e eliminonit atë me trajtim të përhershëm.

• Edhe pse shampoja kundër zbokthit është e formuluar pa sulfate, nëse keni flokë të hollë ose të brishtë, provoni ta aplikoni vetëm në lëkurën e kokës. Nuk është e nevojshme të shkumoni në të gjithë gjatësinë e fijeve të flokëve, nëse nuk është absolutisht e nevojshme.

Pasi ta keni lexuar këtë, tashmë i dini këshillat bazë se si të përdorni shampon kundër zbokthit. Nëse i ndiqni me shkronja, do të arrini efektin e tyre maksimal dhe do të shihni një përmirësim të dukshëm në shëndetin e flokëve tuaj. Jini të durueshëm dhe do të shihni rezultate brenda pak ditësh!

Një alternativë ndaj shampove kundër zbokthit

Së fundi, ndonjëherë zbokthi shkaktohet nga një skalp i ndjeshëm që nuk mbështet shampo konvencionale, përfshirë ato të destinuara për to. Në këtë rast, zgjidhja konsiston në kthimin në shampo delikate dhe organike, mundësisht të garantuara të jenë pa natrium laureth sulfate. Një deri në dy muaj do të mjaftojnë që problemi të zhduket.