Serum i koncentruar kundër rrudhave

Serum i koncentruar kundër rrudhave

Shumë i përqendruar në përbërës aktivë kundër plakjes, serumi rrit efektin e kujdesit të fytyrës tuaj.

I kombinuar me rutinën tuaj të bukurisë në mëngjes dhe në mbrëmje ose si kurë, serumi rrit efektin hidratues të kremit tuaj kundër rrudhave për lëkurën që është më e ushqyer dhe më rrezatuese se kurrë.

Tani zbuloni saktësisht se çfarë bën një serum fytyre dhe si ta përdorni atë.

Çfarë është serumi i fytyrës?

Serumi kozmetik është një trajtim intensiv i fytyrës i formuluar posaçërisht për të ofruar një përgjigje të synuar ndaj nevojave të epidermës:

theksimi i rrudhave, relaksimi i konturit të fytyrës, humbja e hidratimit;

lëkura e shurdhër; shfaqja e njollave kafe; lëkura e yndyrshme etj.

I mbushur me përbërës aktivë të fuqishëm, serumi ofron një strukturë më të lëngshme sesa një krem ​​bukurie për të depërtuar thellë në shtresat e ndryshme të lëkurës. Hidratues, ushqyes dhe/ose qetësues

I pasur me përbërës të njohur për efektet e tyre, serumi i fytyrës mund të përmbajë disa nga përbërësit aktivë të mëposhtëm, në varësi të formulimit të tij:

acidi hialuronik (përbërës natyral i lëkurës që kap dhe ruan ujin në dermë dhe epidermë); aloe vera (efekt hidratues dhe anti-plakje);

peptide (aminoacide të kërkuara për efektet e tyre hidratuese, tonifikuese dhe kundër rrudhave, duke stimuluar prodhimin e kolagjenit dhe acidit hialuronik);

vajra esencialë (trëndafili i myshkut, ylang-ylang, neroli, etj.);

vajra vegjetale të pasura me acide yndyrore esenciale dhe vitamina (vaj argani, fara rrushi, borage...).

Shumë më i koncentruar se një trajtim konvencional, serumi përdoret në sasi të vogla, kështu që vjen në një shishe të vogël me kapak pikatore ose pipetë matës. Mund të hyjë në rutinën e bukurisë si kujdes apo trajtim ditor.

Tekstura e tij e lëngshme nuk mbron filmin hidrolipidik të lëkurës, nuk zëvendëson serumin e kujdesit për fytyrën (krem dite ose nate, vaj...). Përkundrazi, vepron krahas kujdesit të zakonshëm për të shumëfishuar efektin.

Cili është roli i serumit?

Misioni i serumit është t'i sigurojë lëkurës gjithçka që i nevojitet duke rritur efektin e trajtimit me të cilin kombinohet.

Në përgjithësi, rekomandohet të zgjidhni produktet tuaja (serum, krem ​​dite dhe nate, vaj kujdesi) në të njëjtin gamë në mënyrë që të funksionojnë në sinergji.

Serume per te gjitha llojet e lekures

Në varësi të llojit të lëkurës dhe nevojave të saj, roli i serumit do të fokusohet në hidratimin e epidermës, shkëlqimin e ngjyrës, elasticitetin e lëkurës, konturin e syve apo buzëve, reduktimin ose hollimin e rrudhave. Njollat ​​kafe, skuqjet dhe papërsosmëritë e epidermës...

Efekti i tij i thelluar plotësohet me aplikimin e një kremi kujdesi, i cili më pas do të hidratojë shtresën sipërfaqësore të epidermës dhe do të kontribuojë në rehatinë e lëkurës. Është një pengesë kundër sulmeve të jashtme.

Serume per te gjitha moshat

Nga mosha 20 vjeçare, lëkura kërkon kujdes të synuar. Për të luftuar efektet e dëmshme të radikaleve të lira, zgjedhja do të ishte më shumë një serum hidratues. 30

Një serum zbutës mund të jetë pjesë e rutinës së saj të bukurisë për të përmirësuar strukturën e lëkurës dhe për të shtuar shkëlqimin në fytyrë. Merrni një aplikim serumi të pasur me peptide në moshën 40-vjeçare, ai do të jetë mbrojtja më e mirë kundër shfaqjes së rrudhave në buzë apo hundë. Opsioni më i mirë gjatë menopauzës do të ishte një serum kundër rrudhave ose globale kundër plakjes.

Si të përdorni serumin e fytyrës?

Për të optimizuar efektin e serumit, epiderma duhet të jetë e pastër dhe pa make-up. Për këtë arsye, para se të aplikoni serumin në fytyrë, do të jetë e nevojshme të pastroni lëkurën me një xhel shkumës dhe ujë ose një locion hidratues me përbërës aktivë natyralë.

Kur lëkura është tharë, është koha për serumin.Mjafton një dozë e vogël. Ky koncentrat duhet të ngrohet në pëllëmbën e dorës për shpërndarje të barabartë. Aplikimi bëhet me majat e gishtave me goditje të lehta dhe masazhe rrethore nga fundi i fytyrës lart dhe nga buzët deri tek tëmthët. Serum për buzët dhe zonën e syve

aplikimi ndjek të njëjtin parim.

Kur serumi përthithet plotësisht nga epiderma dhe para fazës së make-up-it, kalohet në kremin e ditës ose kremin e natës. Në të vërtetë, serumi mund të plotësojë efektivisht efektin e kujdesit tuaj në mëngjes, por edhe në mbrëmje.

Preferoni mbrojtjen nga dielli me faktor të lartë për fytyrën dhe trupin për të ruajtur efektin e dobishëm të serumit dhe kremit anti-rrudhë dhe shmangni pagesën e çmimeve të larta për diellin. Mos harroni të mbroni flokët tuaj, për shembull, me një vaj të thatë.

Cilin serum kundër rrudhave të zgjidhni?

Kontur fytyre e varur, njolla kafe, lëkurë e rrudhur, lëkurë e shurdhër: cilin serum kundër rrudhave të zgjidhni? Pse të zgjidhni një trajtim të veçantë për lëkurën e pjekur? Cili ind dhe cilët përbërës aktivë duhet të preferohen?

Këtu janë disa kritere të rëndësishme për t'ju ndihmuar të gjeni produktin e duhur nga oferta e serumit.

Zgjidhni serumin që i përshtatet problemit të lëkurës që dëshironi të rregulloni. Lëkura e pjekur ka nevojë për kujdes të veçantë që fokusohet në hidratimin, tonin dhe shkëlqimin e lëkurës.