Ushqyes dhe forcues vaj bajame të ëmbël

Ushqyes dhe forcues vaj bajame të ëmbël

Meqenëse vaji i bajames së ëmbël është i njohur për efektin e tij kundër strijave, ai është një produkt i preferuar për shkak të përfitimeve të tij në lëkurën dhe flokët e të rriturve dhe lëkurën e foshnjave.

Çfarë është vaji i bajames së ëmbël?

Vetitë e tij zbutëse kanë bërë mrekulli që nga kohërat e lashta, pasi gratë egjiptiane e kanë përdorur tashmë për të bërë pomada. I nxjerrë nga bërthama e frutave të bajames, vaji i bajames së ëmbël ka mbijetuar në shekuj dhe ka mbijetuar deri në ditët e sotme me virtytet e tij të shumta. Përbërja e tij është vërtet e pasur: përmban sigurisht acide yndyrore, duke përfshirë omega 6 (acid linoleik) dhe 9 (acid oleik), si dhe vitamina A dhe E, minerale dhe elementë gjurmë, fitosterole (sidomos duke përmirësuar mikroqarkullimin) dhe terpene. alkoolet (duke luajtur një rol ruajtës). Vaji i bajames së ëmbël është shumë zbutës, zbutës dhe forcues.

Përfitimet e vajit të bajames së ëmbël

Vaji i bajames së ëmbël hidraton dhe mbron lëkurën dhe flokët, ndërsa rikthen vitalitetin dhe shkëlqimin. Qetësues, lehtëson irritimin dhe kruajtjen. Ushqyes, është i shkëlqyer në parandalimin e strijave si dhe në rastet e lëkurës së plasaritur apo të thatë. Duke rritur elasticitetin e lëkurës dhe duke nxitur rigjenerimin e qelizave, është gjithashtu një anti-rrudhë natyral i shkëlqyer. Një nga përfitimet më të rëndësishme të vajit të bajames së ëmbël është se është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, veçanërisht për lëkurën e bebeve.

Vaji i bajames së ëmbël është i pasur me vitamina, veçanërisht vitaminën A, e cila rrit elasticitetin e lëkurës dhe vitaminën E, e cila përshpejton riparimin e qelizave. I marrë nga bërthama e frutave të bajames, ky vaj është i njohur për vetitë e tij zbutëse dhe zbutëse, veçanërisht për lëkurën e grave shtatzëna dhe foshnjave. Është ideal për përdorim të përditshëm falë përfitimeve të shumta.

Nëse keni lëkurë të thatë, të irrituar ose thjesht të brishtë, vaji i bajameve të ëmbla i aplikuar thjesht do të forcojë lëkurën tuaj dhe do ta bëjë atë më të butë. Mos ngurroni ta përdorni nëse ka të çara, të çara ose djegie nga dielli. Në të gjitha stinët, ky vaj mbron lëkurën duke forcuar shtresën e saj hidrolipidike. Mund ta përdorni për të bërë një qese me sheqer kallamishte (në pjesë të barabarta).

Qetëson kruajtjen dhe acarimin tek të rriturit dhe fëmijët. I pasur me zink, ai lehtëson ekzemën dhe psoriazën dhe ndihmon në parandalimin e infeksioneve bakteriale për shkak të lëkurës së thatë. Vaji kështu hidraton zonën e prekur dhe qetëson kruajtjen. Për ta bërë këtë, masazhoni zonën e prekur me vaj esencial kamomil ose portokalli të hidhur petitgrain të holluar me disa pika vaj bajame të ëmbël. Disa pika vaj bajame të ëmbël gjatë banjës do ta bëjnë lëkurën e thatë të butë.

E vetmja negative është se vaji i bajames së ëmbël nuk ka një fuqi të madhe depërtuese.

Përfitimet e vajit të bajames së ëmbël kundër strijave

Vaji i bajames së ëmbël aplikohet për qëllime terapeutike si dhe për parandalimin e çarjeve në gjoks dhe bark. Vaji i bajames së ëmbël, i cili është i famshëm në mesin e nënave në pritje, përmban acide yndyrore dhe vitamina që parandalojnë strijat. Ajo ushqen lëkurën në thellësi, rregullon prodhimin e sebumit dhe largon lëkurën e vdekur. Gjithashtu rrit elasticitetin e lëkurës, përshpejton riparimin e saj dhe zbeh shenjat. Megjithatë, nuk duhet përdorur përgjithmonë gjatë shtatzënisë, mjekët kanë treguar rrezikun e sensibilizimit të fetusit ndaj arrave. Për shembull, mund ta zëvendësoni me gjalpë shea.

Përfitimet e vajit të bajames së ëmbël për flokët

Edhe pse i përshtatshëm për të gjitha llojet e flokëve, që është një trajtim vërtet i butë, vaji i bajames së ëmbël rekomandohet kryesisht për flokë të thatë, të thyer, të brishtë, kaçurrelë dhe afro. Falë balsamit dhe maskave të flokëve, i ushqen ato thellë ose aplikohet direkt në majat. Vaji zbutës dhe i ëmbël i bajames rregullon prodhimin e sebumit dhe eliminon papastërtitë, duke e lejuar atë të luftojë zbokthin ndërsa qetëson kruajtjen e kokës.

Përfitimet e vajit të bajames së ëmbël për thonjtë

Nëse keni thonj të brishtë ose të brishtë, mund t'i lani në vaj bajamesh të ëmbël për pesë deri në dhjetë minuta. Ky operacion është gjithashtu një përgatitje e mirë për manikyr.

Vaji i bajames së ëmbël kundër shenjave të plakjes

Vitamina E që gjendet në vajin e bajames së ëmbël është një nga antioksidantët më të fuqishëm të njohur. Ndihmon në riparimin e disa dëmeve të shkaktuara nga radikalet e lira. Prania e proteinave gjithashtu ngadalëson plakjen e lëkurës, pasi ato sigurojnë aminoacidet e nevojshme për formimin e kolagjenit. Së fundi, parandalon tharjen e lëkurës. Përveç vetive anti-plakje, pastron lëkurën nga papastërtitë. Jashtëzakonisht i butë, mund të përdoret si pastrues make-up.

Si të zgjidhni vajin e bajames së ëmbël?

Zgjidhni një vaj 100% të pastër dhe natyral, të shtypur në fillim të ftohtë dhe organik.

Ku të blini vaj bajamesh të ëmbla?

Mund ta blini në supermarkete, farmaci, dyqane të produkteve organike dhe online.