Maskë për fytyrën e bërë në shtëpi

Maskë për fytyrën e bërë në shtëpi

Një maskë për fytyrën është një kujdes që hidraton dhe ndriçon lëkurën tuaj. Çdo maskë ka karakteristikat e veta sipas nevojave të lëkurës suaj. Në këtë artikull, ne paraqesim 10 trajtime të thjeshta dhe natyrale të bëra në shtëpi për të trajtuar dhe përkëdhelur butësisht lëkurën tuaj.

Nëse ëndërroni të keni një lëkurë rrezatuese dhe një shkëlqim të shëndetshëm çdo ditë, dijeni se është e kotë të shpenzoni një pasuri në spa dhe të llastoni veten me kozmetikë… Zgjidhja është shumë e thjeshtë, në kuzhinën tuaj.

Maskë shtëpiake dhe natyrale kundër pikave të zeza

A po ju shkatërrojnë jetën pikat e zeza? Këto defekte të fytyrës ndodhin veçanërisht në hundë dhe mjekër. Nëse dëshironi t'i eliminoni ato dhe të keni lëkurë me shkëlqim, ja një recetë e thjeshtë që mund ta bëni në shtëpi.

Për të mbështetur fytyrën tuaj duke eliminuar pikat e zeza:

përzieni një lugë çaji shafran i Indisë me një lugë çaji mjaltë dhe një lugë çaji qumësht;

përzieni plotësisht për të marrë një pastë homogjene;

aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 15 deri në 20 minuta;

Shpëlajeni me ujë të pastër dhe thoni lamtumirë pikave të zeza.

maska ​​hidratuese për fytyrën

Një maskë për fytyrën e bërë në shtëpi është aleati më i mirë për të mbajtur lëkurën tuaj të bukur dhe të freskët. Këtu janë receta të ndryshme me përbërës 100% natyralë për të bërë maska ​​hidratuese.

Maska me Aloe Vera

Ndiqni këto udhëzime për të qetësuar lëkurën tuaj të ndjeshme shqetësuese:

përzieni një lugë çaji xhel aloe vera me 2 lugë çaji mjaltë;

aplikojeni në fytyrë, më pas lëreni për 10 deri në 20 minuta;

shpëlajeni me ujë të pastër dhe fshijeni fytyrën pa e fërkuar.

Falë vetive zbutëse të aloe verës dhe mjaltit, lëkura juaj do të qetësohet dhe ushqehet.

Maska me kastravec

Kastravecat janë të mbushura me vitamina dhe agjentë hidratues. Një nga aleatët tuaj më të mirë të bukurisë.

Kastraveci është ideal për të kuruar një lëkurë të shurdhër dhe për të hidratuar lëkurën tuaj të ndjeshme ose të thatë. Asgjë nuk mund të jetë më e lehtë për të bërë një maskë për fytyrën me kastravec, thjesht ndiqni këto hapa:

qëroni dhe grijeni një kastravec për të marrë një pure;

Aplikojeni këtë pastë në fytyrën tuaj para se ta lini të veprojë për 15 minuta.

Nëse lëkura juaj është e thatë, mund të shtoni një lugë çaji kos, kjo do të ndihmojë për të hidratuar më shumë lëkurën.

maskë me banane

Nëse keni thatësi, skuqje ose shtrëngim në lëkurë, mund ta bëni këtë maskë me banane.

Këtu janë hapat që duhen ndjekur për ta bërë këtë:

pure një banane shumë të pjekur;

përzieni purenë me kos të thjeshtë dhe dy lugë çaji mjaltë;

Aplikojeni këtë maskë të bërë në shtëpi në të gjithë fytyrën me një masazh të vogël dhe të butë përpara se ta shpëlani, duke e lënë të veprojë për 10 deri në 20 minuta.

Lëkura juaj do të jetë e butë dhe e ushqyer thellë.

Maska antioksiduese për lëkurë të pjekur dhe të shurdhër

Ja si të kujdeseni për lëkurën e pjekur dhe të shurdhër me receta të shpejta dhe të thjeshta për maska ​​shtëpiake.

maskë me çaj jeshil

Falë vetive të shumta oksiduese, vini bast çajin jeshil për t'i dhënë lëkurës tuaj një rini të dytë me një maskë kundër rrudhave të bëra në shtëpi.

hapni një qese me çaj jeshil dhe përzieni me dy lugë mjaltë;

Aplikojeni në fytyrë me masazhe të vogla përpara se ta lini të veprojë për 15 minuta. Mjalti është hidratues dhe gjithashtu antioksidant: lëkura juaj rifiton butësinë dhe rininë e saj.

Mjalti është gjithashtu hidratues dhe antioksidant, falë këtij trajtimi dyfish të dobishëm, lëkura juaj rifiton butësinë dhe rininë e saj.

Maska me çokollatë

Çokollata është një antioksidant i madh që është shumë i fuqishëm në luftimin e shenjave të plakjes.

Shkrini 8 katrorë çokollatë të zezë në një bain-marie;

Shtoni një lugë gjelle vaj bajame të ëmbël.

Ndërsa është e ngrohtë, aplikojeni këtë maskë të bërë në shtëpi në lëkurën tuaj dhe lëreni për 15 deri në 20 minuta;

shpëlajeni me ujë të pastër.

maskë e bërë në shtëpi për fytyrën e shëndetshme me shkëlqim

Nëse ju duket lëkura e shurdhër dhe e lodhur, bëni këtë maskë të bërë në shtëpi pa vonesë për të rifituar një shkëlqim të shëndetshëm.

rrihni një të bardhë veze;

shtoni një lugë gjelle mjaltë, një lugë kos dhe një lugë gjelle lëng limoni;

përzieni për të marrë një pastë homogjene dhe aplikojeni në fytyrë;

Lëreni këtë maskë të bërë në shtëpi për 15 minuta përpara se ta shpëlani.

Falë kësaj maske, garantohet një efekt shkëlqimi i shëndetshëm.

Receta për maska ​​shtëpiake për të gjitha llojet e lëkurës

Ne ofrojmë receta të ndryshme për maska ​​​​për fytyrën që mund të bëhen në shtëpi për lëkurë të kombinuar dhe të yndyrshme. Përbërësit e përdorur janë natyralë dhe ju lejojnë të kujdeseni për fytyrën tuaj sipas llojit dhe nevojave të lëkurës tuaj.

maskë me pemë çaji

Pema e çajit, e quajtur edhe pema e çajit, është një vaj esencial ideal për të bërë një maskë fytyre të bërë në shtëpi për lëkurën me probleme.

përzieni jogurtin natyral me 3 pika pemë çaji (vini re tre pika, përbërësit aktivë të vajrave esencialë janë të fortë);

përzieni mirë për të futur vajin esencial në kos;

Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 15 minuta.

Lëkura e pastruar dhe defektet e shëruara.

Maskë pastruese me argjilë jeshile

Balta jeshile thuhet se largon sebumin e tepërt si dhe grimcat e papastërtive. Maska e fytyrës 2 në 1 e bërë në shtëpi: pastruese dhe detoksifikuese.

Përzieni 2 lugë gjelle argjilë jeshile me 2 lugë gjelle ujë mineral dhe 1 lugë çaji vaj lajthie;

përzieni mirë;

Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni për 15 minuta.

Maskë eksfolimi e fytyrës me limon Ju mund të përgatisni një maskë fytyre me bazë limoni për të shtrënguar poret tuaja dhe për të hequr lëkurën e vdekur në fytyrën tuaj.

përzieni lëngun e një limoni me një lugë gjelle vaj bajame të ëmbël;

përzieni mirë;

Aplikojeni në fytyrën tuaj dhe lëreni këtë maskë eksfoliuese për 15 minuta përpara se ta shpëlani tërësisht.

Struktura e lëkurës tuaj bëhet e lëmuar dhe lëkura juaj hidratohet tërësisht.